Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce
- Bez własnego "wkładu merytorycznego", a także finansowego, ten gest staje się pusty, by nie powiedzieć fałszywy - ocenia udział nadawców w „70 sekund ciszy”, upamiętniającym 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP. Do akcji przyłączyły się główne stacje telewizyjne i radiowe oraz 1500 portali internetowych.
W połowie grudnia kilkaset tysięcy osób może obudzić się bez sygnału naziemnego głównych kanałów Telewizji Polskiej. MUX-3 przejdzie na standard DVB-T2/HEVC. Eksperci w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzą, że przeprowadzenie takiej operacji przed świętami to zły pomysł i podejrzewają, że termin jest motywowany politycznie.
Telewizja wPolsce24.pl (Fratria) w pierwszym dniu emisji miała 0,74 proc. udziału w rynku, zaś pierwsze wydanie „Wiadomości” zgromadziło ponad 142 tys. widzów. Jednak to wydłużony serwis Republiki „Dzisiaj” miał tego dnia kilka razy więcej widzów.
“Trzecie śniadanie” Marcina Mellera w Kanale Zero z audycji na audycję ma coraz mniej widzów. Pierwszy odcinek miał prawie 500 tys. wyświetleń, a ostatni - już tylko 90 tys. - To jest konfederacyjno-prawicowo-małoletnia publiczność, której nie interesują dywagacje na poziomie kultury wyższej. Ona ma inne potrzeby - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Paweł Kwaśniewski, partner w agencji Fat Frogs Media.
Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych, uważa, że powinna powstać komisja śledcza ds. TVP, która zbada nieprawidłowości w działaniu publicznego nadawcy w czasie rządów PiS. - Media publiczne pod polityczną kontrolą PiS stały się nie tylko narzędziem propagandy, ale wzięły aktywny udział w zaszczuwaniu ludzi nieprzychylnych władzy, a to w konsekwencji doprowadziło do wielu tragicznych wydarzeń - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Magdalena Filiks, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Telewizja Polsat pracuje nad programem telewizji śniadaniowej, który miałby być konkurencją dla „Pytania na śniadanie” TVP2 i „Dzień dobry TVN” - ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. Trafić może on na antenę Polsatu w 2023 r., gdy dyrektorem programowym stacji będzie Edward Miszczak.
Nowy cykl „Niebezpieczne związki” po 10 tygodniach emisji na antenie TVP Info śledzi 114 tys. osób - wynika z danych Nielsena.
Dziennikarze „19:30” opowiadają w rozmowie z Wirtualnemedia.pl o kulisach tworzenia programu. „Stres jest ekstremalny. Nawet Paweł Płuska nie krył wzruszenia. Był tak zestresowany, że musiał odreagować i wzruszył się na kolegium po pierwszym wydaniu”, „Czujemy się jak na placu boju”, „To był w ogóle cud, że pierwsze wydanie ukazało się” - słyszymy od Witolda Tabaki, Mateusza Lachowskiego i Sandry Meunier.
- Zastanawiam się, czy nie złożyć zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy, którego tekst o majątku Donalda Tuska przepisanym na jego żonę wywołał w sieci falę nienawistnych komentarzy adresowanych do autorów artykułu. W efekcie dziennikarz zablokował na Twitterze wielu użytkowników.
Od poniedziałku program „Jak oni kłamią”, zarzucający rzekome manipulacje TVN, będzie pokazywany nie tylko w TVP Info, lecz także w TVP1, gdzie zastąpi magazyn reporterski „Alarm!”.
Większość kont antyszczepionkowych, aktywnych w polskim internecie i mediach społecznościowych w czasie pandemii, zmieniło się teraz w konta antyukraiński i powielające narrację Kremla - alarmuje fact checkingowy serwis Demagog, zajmujący się tropieniem fake newsów. - Chociaż zazwyczaj są to treści oryginalne, czyli nie zapożyczane, to jednak powielają one rosyjskie przekazy propagandowe - mówi nam Paweł Terpiłowski, redaktor naczelny serwisu.
Niedzielna ulewa częściowo zalała siedzibę Telewizji Republika, powodując straty. - Właśnie je szacujemy, ale na pewno idą w dziesiątki tysięcy złotych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz, wiceprezes nadawcy. Ulewa nie spowodowała przestoju w nadawaniu programów, ale znacznie to utrudniła.
Agora zwróciła się do działającego w spółce związku zawodowego z wnioskiem o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy z szefem NSZZ "Solidarność" Agory i Inforadia Wojciechem Orlińskim. Jednym z powodów ma być m.in. "straszenie pracowników zwolnieniami grupowymi" - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.
W środę wieczorem Michał Margański w radiowej Trójce puścił zabawne wypowiedzi jej wieloletnich dziennikarzy, którzy pożegnali się z stacją w ostatnich latach. Nagranie zostało nagle przerwane, według Margańskiego na polecenie dyrektora rozgłośni. - Chciałem powiedzieć, że tak jak w stanie wojennym usuwano, zwalniano ludzi z pracy, tak moi znajomi zostali przez te osiem lat wyrzuceni albo po prostu sami odeszli z radia - mówi Margański portalowi Wirtualnemedia.pl.
Redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher i doradca zarządu Juliusz Kaszyński zapowiadają w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że część dziennikarzy zatrudnionych w firmie w ostatnich latach nie straci pracy. - Zmiany będą trwały, ale nie przyszliśmy do radia z grupą znajomych i rodzinami, jak to robili nasi poprzednicy oraz planem masowych zwolnień - słyszymy.
- To nie jest tak, że jesteśmy zachwyceni narzędziami AI, wyeliminujemy żywego człowieka. Nie, to nie o to chodzi - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl szef krakowskiej rozgłośni Marcin Pulit, który stoi za eksperymentem z prezenterami AI na antenie Off Radia Kraków. Zaprzecza, że wprowadzenie awatarów ma związek ze zwolnieniami. Byli współpracownicy rozgłośni przygotowali jednak petycję kierowaną m.in. do RPO i KRRiT. Głos w sprawie zabrał nawet wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Marcin Wolski - twórca audycji TVP Info „W tyle wizji” - wczoraj pożegnał się z widzami Telewizji Polskiej. - Poprzednim razem moja wielka przygoda z „60 minut na godzinę” skoczyła się za sprawą generała w ciemnych okularach, który po prostu pewnego dnia wyłączył nadajniki Polskiego Radia. Tym razem trzeba było wyłączyć nadajnik polskiej telewizji - skomentował na swoim profilu na YouTube.
Telewizja Puls podjęła decyzję o zakończeniu emisji serialu „Lekarze na start” po pierwszym sezonie. - Produkcja nie została entuzjastycznie przyjęta przez naszych widzów - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.
W czwartek Polsat poinformował, że dotychczasowa szefowa pionu informacji i publicystyki w tej telewizji, Dorota Gawryluk, obejmie nowo utworzone stanowisko dyrektora zarządzającego pionu kanałów tematycznych w Telewizji Polsat i Grupie Polsat Plus. Jej dotychczasowe miejsce zajmuje z kolei Piotr Witwicki. - Można to odczytać jako sygnał, że szykuje się pewna zmiana w narracji informacyjno-publicystycznej - komentuje w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl medioznawca prof. Jacek Dąbała. - Nie zawsze dziennikarz newsowy może odnaleźć się w nowym uniformie i gorsecie - mówi z kolei dr Miłosz Babecki z Katedry Badania Mediów UWM.
Część dziennikarzy czy osób tworzących produkcje nie otrzymała dotąd przelewów od TVP za pracę wykonaną w ostatnich miesiącach - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Problem dotyczy tych, którzy współpracują z telewizją publiczną na umowach B2B. - Sytuacja jest niekiedy dramatyczna - mówi nam Bogdan Wiśniewski, szef „Solidarności” w spółce.