SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Europa przyśpiesza prace nad własną chmurą obliczeniową

Komisja Europejska planuje przyśpieszenie prac nad chmurą obliczeniową Unii Europejskiej. Przyczyną takiej decyzji mają być kwestie bezpieczeństwa oraz prywatności danych przechowywanych przez europejskie firmy.

Komisja Europejska uważa, że przeszkodą w powstaniu efektywnych rozwiązań tego typu działających w Europie są różnice prawne w zakresie ochrony danych osobistych w krajach członkowskich. Ujednolicenie zasad może zatem przyczynić się do pobudzenia unijnego wzrostu gospodarczego. Odpowiednią strategię mającą na celu zwiększenie wykorzystania chmury obliczeniowej w całej gospodarce opublikowano we wrześniu 2012 roku. Jesienią br. prace nad realizacją projektu mają zostać zintensyfikowane.

- Jeśli konsumenci korzystający z chmury obliczeniowej nie mogą ufać amerykańskiemu rządowi, to może nie będą także ufali dostawcom chmury obliczeniowej - tłumaczyła w lipcu br. Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej.

Według Komisji Europejskiej powstanie chmury obliczeniowej w UE mogłoby przynieść 2,5 mln nowych miejsc pracy i 160 mld euro PKB do 2020 roku. Jak podaje Cloud Security Alliance (CSA), globalna organizacja non-profit zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, 10 proc. europejskich firm zdecydowało się zrezygnować z usług chmury obliczeniowej dostarczanych w USA po podaniu informacji o programie PRISM. Szacuje się, że w związku z tym amerykańskie koncerny, takie jak Google, Amazon czy Microsoft mający w swoich rękach 85 proc. rynku cloud computingu mogą stracić nawet 26 mld EUR do 2016 roku.

Dołącz do dyskusji: Europa przyśpiesza prace nad własną chmurą obliczeniową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl