SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polscy parlamentarzyści z pomocą AI edukują o nowotworach męskich

Kilkunastu parlamentarzystów angażujących się na rzecz diagnostyki onkologicznej i zdrowia mężczyzn, eksperci kliniczni oraz pacjent chorujący na raka prostaty użyczyli swojego wizerunku na potrzeby stworzonej przy pomocy narzędzi sztucznej inteligencji wystawy edukacyjnej “Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź TO” zorganizowanej przez Fundację Zdrowego Postępu na terenie Sejmu. 

Celem wystawy jest zachęcenie mężczyzn do regularnych badań i korzystania z nowoczesnych onkologicznych metod diagnostycznych oraz przełamywanie tabu związanego z nowotworami urologicznymi, stanowiącymi aż 1⁄4 wszystkich nowotworów występujących u mężczyzn.

– Movember, czyli listopad poświęcony profilaktyce nowotworów męskich – to idealny moment, aby pokazać, że regularne badania i świadome podejście do zdrowia mogą dosłownie uratować życie. Dane są niepokojące: większość mężczyzn nie była nigdy u urologa, a tylko niewielka część regularnie wykonuje badania profilaktyczne. Dlatego podczas wystawy pokazujemy konkretne kroki, jakie można podjąć, by zadbać o siebie i swoich bliskich – od badań PSA i USG, aż po nowoczesne metody diagnostyczne. Wszystko po to, by każdy mężczyzna miał dostęp do wiedzy, która może odmienić jego życie – tłumaczy inicjator wystawy edukacyjnej, poseł Marcin Józefaciuk, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Mężczyzn.

Kilkunastu parlamentarzystów angażujących się na rzecz diagnostyki onkologicznej i zdrowia mężczyzn, eksperci kliniczni oraz pacjent chorujący na raka prostaty użyczyli swojego wizerunku na potrzeby stworzonej przy pomocy narzędzi sztucznej inteligencji wystawy edukacyjnej “Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź TO”. 

– Każda fotografia przedstawia wygenerowaną przez AI interpretację sylwetek bohaterów i bohaterek wystawy na tle abstrakcyjnych kompozycji, które przypominają kolorowe tusze w wodzie. Tło zdjęć jest celowo abstrakcyjne i delikatnie otacza parlamentarzystów i ekspertów, aby oddać ulotność i pozorną niewinność pierwszych objawów nowotworów, które mogą wydawać się niegroźne, a nawet łatwe do zbagatelizowania. Tak jak kolorowe tusze rozprzestrzeniają się w wodzie, tworząc piękne i ulotne wzory, tak samo wczesne symptomy chorób nowotworowych są najczęściej ignorowane, zwłaszcza przez mężczyzn – wyjaśnia koncepcję wystawy “Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź TO” Joanna Bogdanowicz-Antos, prezes Fundacji Zdrowego Postępu.

Zgodnie z danymi raportu “Zdrowie? Męska sprawa!”, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2023 r., tylko jedna trzecia mężczyzn powyżej 35. roku życia w Polsce odwiedziła urologa. Chociaż po osiągnięciu 55. roku życia, odsetek ten wzrasta, nadal 61% mężczyzn deklaruje, że nigdy nie było u lekarza tej specjalności. Mężczyźni zwlekają z wizytą u lekarza z powodu wstydu, społecznego tabu wokół choroby, jak to ma miejsce w przypadku raka gruczołu krokowego czy raka jąder, a także ze strachu przed wykryciem poważnych chorób, takich właśnie jak nowotwory.

Politycy cyfrowo zjednoczeni na rzecz edukacji zdrowotnej

– Wystawa edukacyjna “Nie czekaj aż poczujesz. Sprawdź TO” powstała z myślą o mężczyznach, ich zdrowiu i przyszłości. Bez problemu uzyskałem poparcie posłów i posłanek, angażujących się na rzecz profilaktyki onkologicznej i zdrowia mężczyzn, do tej inicjatywy i ich zgodę na stworzenie przez Fundację Zdrowego Postępu interpretacji ich wizerunku w wykonaniu sztucznej inteligencji. Dla mnie abstrakcyjne tło wokół naszych sylwetek to także nawiązanie do dymu papierosowego. Chociaż kojarzymy go z negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia, to jednak fakt, że tak szybko znika wokół palacza, symbolizuje dla mnie skłonność do ignorowania zagrożeń i lekceważenia długoterminowych skutków dla zdrowia – dodaje poseł Marcin Józefaciuk.

– Wystawa stanowi rezultat pewnego rodzaju eksperymentu – dialogu sztucznej inteligencji z naszą wyobraźnią na temat wizerunków wszystkich bohaterów wystawy. Nad stworzeniem kreacji 10 uczestników wystawy pracowaliśmy prawie 70 h, balansując między realizmem a abstrakcją. Mam ogromną nadzieję, że obrazy AI skłonią widzów do refleksji nad tym, jak łatwo można przeoczyć lub zignorować sygnały, które daje nam nasze ciało. Poprzez ukazanie tej delikatnej, abstrakcyjnej otoczki wokół postaci, chcemy podkreślić, że regularne badania i wczesna diagnostyka są kluczowe dla skutecznego leczenia nowotworów. Każda z tych kompozycji ma zmusić mężczyzn do zaprzestania odwlekania decyzji o wizycie u lekarza – podsumowuje Joanna Bogdanowicz-Antos z Fundacji Zdrowego Postępu.

Dołącz do dyskusji: Polscy parlamentarzyści z pomocą AI edukują o nowotworach męskich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl