SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT wybrała nową radę programową Polskiego Radia

15 nowych członków rady programowej Polskiego Radia wybrała we wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Kadencja poprzedniej rady zakończyły się w lipcu.

Do rady programowej PR weszli: Rafał Grupiński, Małgorzata Kidawa-Błońska, Edward Pałłasz, Piotr Węgleński, Maciej Wojtyszko - rekomendowani przez Klub Parlamentarny PO; Teresa Bochwic, Krzysztof Czabański, Stanisław Janecki - przez Klub Parlamentarny PiS; Jerzy Bralczyk, rekomendowany przez Klub Parlamentarny SLD; Henryk Cichecki - rekomendowany przez Klub Parlamentarny PSL; Krzysztof Knittel, Wojciech Kurdziel, Małgorzata Muzoł, Jan Poprawa, Andrzej Turski - rekomendowani przez KRRiT.

Rada programowa liczy 15 członków. Dziesięciu reprezentowanych jest przez ugrupowania parlamentarne, pięciu rekomenduje KRRiT. Kadencja rad trwa 4 lata. Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji członkowie Rad Programowych publicznej radiofonii i telewizji reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową.

Członkom rad programowych przysługują diety za odbyte posiedzenie (ok. 300 zł na miesiąc) oraz - dla osób dojeżdżających zwrot kosztów podróży.
 


Rada Programowa Polskiego Radia SA:

Rafał Grupiński  - poseł na Sejm V i VI kadencji. Od 2007 roku jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W latach 1999-2001 był Prezesem Zarządu Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. W latach 1995-1997 przewodniczył zespołowi doradczemu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Telewizji Edukacyjnej ds. tworzenia i rozpowszechniania programów edukacyjnych dla szkół. Był członkiem Rady Fundacji Pogranicze, Rady Programowej Radia Merkury i Rady Fundacji 750-lecia Lokalizacji Miasta Poznania.

Małgorzata Kidawa-Błońska  - posłanka na Sejm RP V i VI kadencji, od dwóch lat zasiada w Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Ukończyła wydział socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1985-1987 pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego, a w latach 1994-2008 była wiceprezesem Gambit Production. W 2001 roku została radną Warszawy i członkiem Komisji Kultury i Edukacji.

Edward Pałłasz – kompozytor, muzykolog, wicedyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Laureat wielu konkursów kompozytorskich w kraju i na świecie. Od 1974 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, był wiceprezesem i prezesem ZAiKS. Był Członkiem Rady Programowej Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego i Członkiem Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Członek Kapituły Nagrody im. Andrzeja Drawicza. Laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci.

Piotr Węgleński  - prowadzi działalność naukową w dziedzinie genetyki molekularnej i kieruje zespołem zajmującym się archeologią molekularną. Jest autorem prac naukowych i współautorem książek z tej dziedziny. W latach 70-tych wprowadził w Polsce metody inżynierii genetycznej. Ukończył wydział biologii i nauk o ziemi na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związał się z UW. Zrobił doktorat, habilitację i tytuł prof. nadzw. i prof. zw. Uzyskał doktoraty Honoris Causa na uniwersytetach w Sofii, Ivanofrankiwsku, Arequipie i Podgoricy. Był członkiem m.in.: Komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, Zespołu Prezydenckiego do prac nad Ustawą o Szkolnictwie Wyższym.

Maciej Wojtyszko - autor książek, słuchowisk, sztuk teatralnych  oraz adaptacji i piosenek. Reżyser teatralny i filmowy. W latach 1990-1991 był dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Laureat nagród m. in. Medalu Komisji Edukacji Narodowej, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Ekran, „Gloria Artis”. Kawaler Orderu Uśmiechu.

Teresa Bochwic - dziennikarka, nauczyciel akademicki. W latach 2006-2009 zastępca dyrektora programowego Polskiego Radia SA. Zastępca redaktora naczelnego w „Tygodniku Solidarność” (1993-1994), dzienniku „Nowy Świat”(1991-1993). Ekspert rządu ds. mediów w Radzie Europy.  W latach 2008- 2010 Członek Rady Etyki Mediów. Członek Rady Programowej TVP S.A. minionej kadencji oraz Pady Programowej Oddziału TVP Warszawa (2003-2007). Autorka kilku książek z dziedziny życia społecznego i politycznego. Członek  m.in.: Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

Krzysztof Czabański - dziennikarz, felietonista, publicysta polityczny i społeczny. W okresie PRL-u reporter m.in. tygodnika „Literatura”, „Kultura” i „Tygodnika Solidarność”. Współpracownik „Tygodnika Podziemnego” i Radia Wolna Europa. Po 1989 r. był m.in. zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnia Solidarność”, prezesem PAP, prezesem Zarządu Polskiego Radia. 
Stanisław Janecki -  dziennikarz, publicysta. W latach 1993- 2010 związany z redakcją tygodnika „Wprost”, gdzie pełnił funkcję szefa działu krajowego, zastępcy redaktora naczelnego i redaktora naczelnego. Był zastępcą dyrektora Programu Pierwszego TVP S.A.
 

Jerzy Bralczyk  - językoznawca, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki, wykładowca, autor wielu publikacji z dziedziny językoznawstwa. Zasiada w Prezydium Rady Języka Polskiego. Prowadzi programy telewizyjne poświęcone językowi polskiemu.

Henryk Cichecki ukończył wydział dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia MBA z zakresu zarządzania, w latach 1998 - 2000 wiceprezes Zarządu Polskiego Radia SA, członek rad nadzorczych spółek prawa handlowego.

Krzysztof Knittel – kompozytor  utworów orkiestrowych, kameralnych, scenicznych, komponuje muzykę dla baletu, teatru, filmu, jest twórcą instalacji dźwiękowych, realizator  utworów komputerowych i elektroakustycznych. Ukończył wydział Reżyserii Dźwięku oraz Kompozycji, a także wydziały Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Współpracował  z The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo. Od 1973 r. współpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Od 2003 do 2006 r.  był członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A., od 2004 jest członkiem Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Jest wykładowcą  akademii muzycznych w Łodzi i Krakowie. W 2005r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, w 2007 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla kultury polskiej.

Wojciech Kurdziel - obecnie specjalista z zakresu źródeł energii odnawialnej i ekologii, związany z Politechnika Śląską. W przeszłości animator kultury muzycznej  z terenu Śląska,  związany z  klubami  studenckimi, niezależny producent filmowy i radiowy, współpracował m.in.: z PR i TVP.

Małgorzata Muzoł – nauczyciel i pedagog, wieloletni pracownik oświaty. Obecnie jest świętokrzyskim kuratorem oświaty. Ukończyła filologię rosyjską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, a także studia podyplomowe na kierunku Menedżer oświaty (1996), Zarządzanie organizacją w warunkach integracji europejskiej (2001 r.) oraz Prawo administracyjne (2010 r.).

Jan Poprawa  - dziennikarz muzyczny i pisarz, autor opracowań i publikacji dotyczących polskiej piosenki. Wybitny znawca kultury studenckiej i jazzu. Dziennikarz OTV Kraków, wielokrotny juror festiwali piosenki w Opolu, Wrocławiu oraz festiwali FAMA i piosenki studenckiej w Krakowie. Autor wielu książek, współpracownik kilkudziesięciu dzienników i periodyków, a także autor tekstów w kilkunastu wydawnictwach zbiorowych.

Andrzej Turski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter  programu informacyjnego ”Panorama” w TVP 2. Ukończył filologię polską (1967) oraz Studium Dziennikarskie (1969) na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1968 r. pracował w Redakcji Młodzieżowej Polskiego Radia, w latach 1975-1980 był kierownikiem, a 1980-1982 redaktorem naczelnym tej redakcji. Następnie pełnił funkcję redaktora naczelnego Programu III (1982-1983) i dyrektora-redaktora naczelnego Programu I (1983-1987) Polskiego Radia. Był współautorem wielu audycji radiowych. Zajmował stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego TVP1, od 1991 był wiceszefem Telewizyjnej Agencji Informacji. Wspólnie z Józefem Węgrzynem był jednym z pomysłodawców „Teleexpressu” (1986). Prowadził także autorski program publicystyczny „7 dni świat”. Laureat Super Wiktora i Wiktora w kategorii Dziennikarz roku 2005r.

 

Dołącz do dyskusji: KRRiT wybrała nową radę programową Polskiego Radia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walus
No i odpolitycznili. Nie pamiętam,zeby w radach zasiadali czynni posłowie...
0 0
odpowiedź