SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dyrektywa o „Prawie do naprawy” wchodzi w życie w Unii Europejskiej. Urządzenia AGD mają działać dłużej

Od początku października 2019 roku zaczyna obowiązywać w Unii Europejskiej dyrektywa o „Prawie do naprawy”. Nowe przepisy mają z jednej strony ułatwić serwisowanie urządzeń AGD i elektroniki użytkowej, z drugiej zaś wymusić na producentach dłuższą żywotność sprzedawanego przez nich sprzętu.

Prace nad prokonsumencką dyrektywą o „Prawie do naprawy” trwały w Unii Europejskiej od kilku lat, obecnie gotowe nowe przepisy w tej sprawie mają obowiązywać na terenie wspólnoty od początku października 2019 r.

Zgodnie z wprowadzonymi regulacjami producenci sprzętu AGD sprzedający swoje produkty na terenie UE będą musieli zapewnić technikom dokumentację serwisową konkretnego urządzenia przez okres od siedmiu do dziesięciu lat. W dyrektywie zaznaczono także, że naprawa tego sprzętu musi być prosta i możliwa do przeprowadzenia przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi.

Wprowadzane przez UE regulacje dotyczą takich urządzeń jak pralki, lodówki, zamrażarki, telewizory czy serwery. Zamysł dyrektywy polega na ukróceniu praktyk stosowanych w ostatnich latach przez producentów polegających na celowym skracaniu bezawaryjnego działania oferowanych przez nich urządzeń i zmuszaniu ich do zakupu nowych egzemplarzy.

Nowe zapisy nie obejmują za to małej elektroniki takiej jak smartfony, ekspresy do kawy czy odkurzacze.

Na rynek nie będą też mogły trafiać urządzenia "postarzane", czyli takie, które psują się np. niedługo po upłynięciu okresu gwarancyjnego. Ma to zachęcić konsumentów do naprawiania swoich sprzętów zamiast do wymieniania ich na nowe.

Zdaniem UE „Prawo do naprawy” w dalszej perspektywie będzie miało także efekt proekologiczny, bowiem mniej urządzeń AGD zostanie porzuconych przez użytkowników.

Dołącz do dyskusji: Dyrektywa o „Prawie do naprawy” wchodzi w życie w Unii Europejskiej. Urządzenia AGD mają działać dłużej

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
W dyrektywie zaznaczono także, że naprawa tego sprzętu musi być prosta i możliwa do przeprowadzenia przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi. - ciekawe jak to się ma mieć w przypadku np. OLEDa 🤣🤣
0 0
odpowiedź
User
ddb
jeżeli to naprawdę wejdzie i będzie skuteczne to szczere brawa dla UE :)
0 0
odpowiedź
User
bartek
"Producenci będą musieli dostarczać urządzenia łatwiejsze do naprawy i takie, które nie będą się szybko psuć." - to rozumiem, że do teraz mogli sprzedawać szajs?
20 5
odpowiedź